איך מגיעים להיות יועץ לכלכלת המשפחה?
בוא נתחיל מהסוף, כי זה כיף.

נחזור כמעט שלושים שנים אחורה, ילד בן 6-5 נהנה ללכת עם אמא שלו לקניות בסופר (לדעתי כמו כל ילד) ,
בתור ילד שלמד לא מזמן כפל וחילוק (כן כן תמיד באו לי בקלות המספרים) אחד מהדברים שנהניתי לעשות היה לבדוק עבור אמא שלי אילו מבצעים כדאיים אילו פחיות שימורים עדיפות (נטו למחיר) וכיוצא באלה.

את תחילת דרכי בביה"ס עשיתי באחת מהמקומות הקרים בארה"ב בעיר סיינט פול שבמדינת מינסוטה (רובכם בטח זוכר את המדינה מהסדרה בברלי הילס 90210 😊 ).
אז אכן קר שם מאוד (מאוד), כשנכנסתי לכיתה א' ידעתי 3 מילים באנגלית  yes, no, bathroom .
תעודת השליש הראשון שלי נראתה זוועה פרט לחלק היחיד שלא הצריך הבנה של מילים (חשבון כמובן) ששם הצטיינתי.
תעודת סיום השנה כבר הייתה מעולה גם בשאר המקצועות . וכאשר חזרנו לארץ שיעורי החשבון היו קלים מדי.

כאן נכנס אבא שלי לעניין, והחליט שמכיוון שאת השיעורים אני עוד מסיים בביה"ס תוך כדי השיעור הוא יתן לי בכל יום שיעורי בית. במשך כמעט 7 שנים הייתי עושה שיעורי בית נוספים, שרובם התרכזו סביב מתמטיקה ואנגלית.

בכיתה ד', נכנסה אלינו המנהלת בשמחה לכיתה להודיע שהכיתה שלנו נבחרה להשתתף בתוכנית ללימוד חשבון בעזרת המחשבים החדשים שהותקנו בביה"ס (נשמע מגניב נכון?). לאחר חודש וחצי היו לי שלוש שעות חופשיות בהן הסתובבתי בחוץ מכיוון שסיימתי את כל התוכנית שהגיע עד מתמטיקה של כיתה ט'.

נקפוץ כמה שנים קדימה לסיום הצבא, יושב עם עצמי כמו כל חייל משוחרר מנסה לחשוב מה לעשות עם עצמי.
במהלך הצבא קראתי מדורי כלכלה (כשהגיעו עיתונים, לא היה אינטרנט בנייד), והתחלתי להתעניין בצורות העבודה במשק ובשוק ההון. מכאן הגיעה ההחלטה על כלכלה וניהול בטכניון.

החלק המעניין במהלך התואר שאתה כמעט ולא לומד שום דבר אשר יתרום לך לעבודה היומיומית שלך בחברה מכל גודל שהוא במשק, עקומות תמורה, ואקונומטריקה עד שתחליט שנמאס לך 😊
אבל דווקא החלק המעניין הגיע מעבודת הסטודנט שלי, רכז תרבות של אגודת הסטודנטים.
מה זה אומר? ניהול צוות עובדים שאחראים על התפעול השוטף של כלל אירועי התרבות של האגודה החל מהקרנות סרטים ועד ימי סטודנט (היה ממש כיף).
מדובר בתקציבים של מספר מיליוני שקלים בשנה, עבודה מתישה אבל מעניינת מאוד.

מיד עם סיום הלימודים התחלתי לעבוד בחברת אמדוקס הגדולה, גם בחטיבות וגם במטה החברה, תיכנוני פרויקטים שונים, בניית תקציבים ומעקב (בשוטף עבודה משעממת אך מלמדת הרבה כניסה לפרטים ובדיקות שונות).
כבר כאן הגעתי להבנה שהחלק שאני הכי נהנה בו הוא העבודה מול האנשים במיקרה הזה מנהלי הפרויקטים השונים. בדיקות של השקעות ושינויים ארגוניים.

לאחר מספר שנים עברתי לחברת המדיקל סינרון בתור אנליסט מטה, העבודה כאן כללה עבודה צמודה יותר עם מנהלי החברה ובניות תקציבים גם לחברות הבנות ומעקב שוטף אחרי כולן.
גם כאן היו פרויקטים חדשים שאותם נהניתי לתכנן וליבנות. וכאן הבנתי שאני חייב למצוא משהוא לשלב את עבודת המספרים עם ההעבודה מול האנשים.

בנקודה הזו מצאתי את כלכלת המשפחה, מיהרתי להירשם לקורס שארך כמעט שנה שלמה, ובו למדתי כיצד לעבוד מול משפחות, (היה גם חלק מתמטי וחשבונאי כמובן). ובעצם בניתי לעצמי את הדרך אותה אני רוצה לשקף את הדברים למשפחות איתן אני עובד.

כלכלת המשפחה מבחינתי היא הדרך לשלב את שני החלקים האלו בחיי, המספרים שנשארו החלק החזק שלי תמיד וההנאה בעבודה עם אנשים. והסיפוק שנותנת לי עבודה עם משפחה, לראות את השינוי שניתן לייצר. לדעת שעזרת למשפחה להגיע למקום טוב יותר בחיים שלהם.
לדעת שאולי בזכותך הם יריבו פחות (כסף או יותר נכון המחסור , מייצר מתחים רבים בין בני הזוג), אולי יתכננו נכון את סידרי העדיפויות ובמקום לקנות רכב חדש יחסכו חלק מהכסף וישלחו את הילדים ללימודים באוניברסיטה, כאשר יבינו שאחד בא על חשבון השני.

כלכלת המשפחה אינה עבור אלו שנמצאים בחובות ענק ולא מסוגלים להאכיל את המשפחה שלהם. ממש לא!
זו בנייה של דרך חיים נכונה עבור כל אלה שצפים, שחיים ממשכורת למשכורת למרות ששני בני הזוג מרוויחים לא רע. לאלו שמגרדים את המינוס מלמטה כל חודש ומפחדים מטלפון מהבנק, וכמובן לאלו שלא מצליחים לחסוך.
כי בכלכלת המשפחה אני רוצה להביא את המשפחה לתכנן את העתיד שלה ולא רק את ההווה שלה.
לייצר לכל משפחה תוכנית אשר תתאים לה, מבוססת על ההעדפות הספציפיות שיגרמו להם להגיע למה שהם בחרו בחיים, כאשר מצד אחד לא מוותרים על שום דבר חשוב ומצד שני מודעים למה שהם כן מוותרים ומבחינתם הוא פחות חשוב (אי אפשר לרצות הכל).

ולכן במצב הזה בחיים שלהן אני נפגש עם המשפחות ודוחף אותן בכיוון הנכון, מקנה הרגלי חיים נכונים, צורות עבודה ודרך לבקר את היומיום שלהן, כך שהן לא יהיו מופתעות בסוף החודש. וכמובן שלא יהיו מופתעות בעוד עשרים שנה מהיום.
ולי יש את ההנאה בלראות את השינוי ולהרגיש סיפוק בהישגים שלהם, מכיוון שכל הצלחה שלהן היא הישג, מכיוון שהרבה יותר קל להישאר בהרגלים הישנים ולגייס את הכוח לשינויי זהו הישג בפני עצמו. לשנות אורחות חיים של 20 ו30 שנה זהו מבצע .

אז נחזור להתחלה, כלכלת המשפחה היא מבחינתי כיף, להנות מהעבודה, מהתרומה שאני יכול לתת לאנשים במה שאני עושה הכי טוב מבחינתי. וכל יום מגיע סיפור חדש עם משפחה חדשה.

שי