התנהלות כלכלית נכונה בזמן הקורונה

הקורונה סוגרת איתנו כבר כמעט שנה, למרות שקיווינו שתעבור מהר יחסית היא בהחלט לא מתכוונת לוותר כל כך מהר.
המצב הכלכלי הוא אחד מהנושאים שנמצאים על סדר היום כמעט באותה תדירות כמו רמת התחלואה, בין אם זה ברמה העולמית, ארצית או משפחתית.
ובצדק כי כאשר הקורונה תהיה מאחורינו נצטרך לטפל בכל מה שנשאר מאחור במהלך התקופה הזו.

הקורונה השאירה רבים מחוסרי עבודה בין אם זה בצורה קבועה ובין אם אלו חל"תים שבאים והולכים באופן קצת יותר זמני אך מספיק לא לאפשר לנו להסתמך על ההכנסה הקבועה שפעם הייתה מנת חלקנו כשכירים, ואפילו לא התחלתי לדבר על העצמאיים שחלקם עומדים מול שוקת שבורה כאשר העסקים שלהם לא היו פעילים רוב התקופה וגם כאשר כן היו פעילים לא הצליחו לשמר מומנטום על מנת לחזור לפעילות.

העניין הוא שלמרות שאין לנו הכנסות קבועות החזרי הלוואות, משכנתה / שכר דירה , אוכל… ממשיכים לרדת.

אבל אילו דברים הקורונה כן לימדה אותנו?

יש לנו איך לצמצם הוצאות בתקופת הקורונה

אז זוכרים את זה שלפני שנה הייתם בטוחים שאין לכם מאיפה לצמצם?
שכל הוצאה שאתם מוציאים היא הכרחית?
שאתם פשוט חייבים עוד בגדים/ טלפון חדש או סופ"ש בחו"ל.

 אז אילו הוצאות הורדנו בוודאות?

 • בילויים ומסעדות, לא נשאר לאן ללכת אז בעל כורחנו אנחנו מוציאים פחות. אנחנו אפילו נוסעים פחות כך שהקפה והמאפה בדרך נעשה כמעט כמו זיכרון רחוק.
 • חופשות וטיולים, לא נשארו מדינות כמעט שאפשר לטוס אליהן ללא שבועיים נוספים של חופשת בידוד נוספת.
 • מסעי קניות בקניון רובם בקושי נפתחו כבר תקופות ארוכות.
 • דלק, הסגר בקושי מאפשר לנו לצאת מהבית בתקופה הזו, בטח שלא לנסוע.

אז אילו הוצאות נשאר לנו לצמצם?

 • ביטוחים– יש לנו זמן עכשיו, למה שלא ננצל אותו לעבור על הביטוחים שלנו ולהבין האם יש לנו ביטוחים כפולים? האם הביטוחים שלנו תואמים את הצרכים העכשוויים שלנו?
 • חבילות תקשורת– כמה עולים לנו כל חבילות התקשורת? אינטרנט? טלפונים ניידים? האם יש לנו דרך להוזיל אותם? האם אנחנו צריכים את הכל?
 • תשלומים קבועים – האם אתם מכירים את כל הספקים שמופיעים לכם בכרטיס האשראי? האם הם צריכים להיות שם? יש זמן לעבור על פירוט האשראי ועל חשבון הבנק ולנקות את העשבים השוטים.
 • מנויים חדרי כושר, עיתונים ,מפעל הפיס, אתרי אינטרנט… זה הזמן להוריד דברים שאנחנו לא משתמשים בהם בין אם זה זמנית או כבר שנים, הוצאות קטנות מצטברות להוצאות גדולות.
 • עוזרת בית – אנחנו בבית סגר, ריחוק חברתי , אין סיבה שלא נעשה אפילו חלק גדול מתוך הניקיון ונצמצם את ההוצאה ואילו את העוזרת נביא פעם בחודש במקום פעם בשבוע.
 • אתרי קניות – אז נכון שאנחנו בבית לפעמים עם יותר מדי זמן פנוי , אבל דווקא עכשיו זה הזמן לחשוב על כל קנייה, האם אנחנו באמת צריכים את זה? אפשר להכניס דברים לסל הקניות לחזור לאחר יומיים שלושה, אם עדיין נרצה את זה אפשר לקנות.
 • הוצאות מזון – אנחנו נמצאים יותר בבית ואוכלים יותר, אבל אם יש לנו זמן לעקוב אחר ההוצאות שלנו ולוודא שדברים לא מתקלקלים ונזרקים זו בדיוק התקופה.

חפשו להגדיל הכנסות

בנוסף לצמצום הוצאות גם אם אנחנו יושבים בבית חשוב לחפש איך אנחנו יכולים להגדיל הכנסות

 • בישול ביתי/ אפייה – גם בעלי מסעדות שנסגרו וגם טבחים חובבים מוצאים את עצמם בבית, עם האהבה לבישול, זמן פנוי ומחסור בכסף. ישנן הרבה יוזמות יפות ומעניינות לבישול מאכלים ומשלוחים/ איסוף . רק תוודאו לתמחר נכון.
 • מכירה אונליין – בעלי עסקים שעד היום עבדו רק פנים אל פנים פתאום מגלים שפגישות באינטרנט או אתר מכירות אונליין יעיל בדיוק באותה המידה.
 • שינוי העסק – במידה ואתם בעלי עסקים, האם באמת המשרד נדרש בתקופה הזו? האם כל ההוצאות שלכם הכרחיות? זה הזמן לעשות סדר בעסק שלכם. במידה ואין לכם עסק, יתכן ואולי תוכלו לפתוח עסק שיוכל להכניס לכם כסף נוסף בתקופה הזו.
 • שליחויות – בין אם זה מזון, חבילות, שירות שרק גדל בתקופה הזו והתפקידים מבוקשים מאוד הוא שליחויות .
 • שירותי אונליין – אתם מתכנתים? מעצבים? … יכולים לעבוד כפרילאנסרים? לפעמים חברות ישמחו להיעזר בפרילאנסרים לפרויקטים מסוימים.

אז ראינו שתמיד יש דרכים לצמצם הוצאות וגם להגדיל הכנסות, וכמובן גם וגם. אבל הדבר החשוב ביותר הוא לא לשבת ללא מעש ולחכות שהזמן יעבור. התקופה הזו תחלוף אך חוסר המעש שלנו והניוון יישארו. חשוב לנו להיות בעשייה ובחיוניות עבור עצמנו ועבור ההתנהלות הכלכלית שלנו.

לסיום התנהלות כלכלית נכונה

בתקופה הזו מדובר הרבה על עשייה, יש לנו זמן , זה המשאב הכי חשוב שיש לנו בחיים ובתקופה הזו הוא מצרך שניתן לנו במתנה. מיצאו את הדרך שלכם איך להוציא פחות, לעבור על ההוצאות, להגדיל את ההכנסות, יצרו את המנגנון אבל את תחכו שיבואו אליכם. היו אקטיבים.

איך אתם מצמצים הוצאות? ספרו לי בתגובות.

הכותב הינו יועץ לכלכלת המשפחה

שי פיטלסון

052-6173106

Shayfinance1@gmail.com

https://www.facebook.com/groups/2260271274228109/
מוזמנים גם לקבוצה שלי שעוסקת בכלכלת המשפחה.