טיפים לצרכנות נבונה

התנהלות כלכלית יכולה להיות מאתגרת לכולנו , אנחנו חיים בעולם שרמת הצריכה בו עולה בצורה לא פרופורציונלית כל הזמן, כאשר אנחנו כצרכנים לפעמים אפילו לא מודעים לעובדה שאנחנו מובלים על ידי תאגידים וחברות ענק.

אנחנו נחשפים לפרסומות ברמה היומיומית, אם בעבר היינו רואים עשרות עד מאות פרסומות ביום, היום אנחנו מגיעים לכמות כזו בפחות משעה. והכמות שאנחנו קונים גדלה בהתאמה כמובן.

אבל צריך כסף כדי לממן את כל זה ובאופן עצוב גם לזה מצאו פיתרון קל, ובימינו ניתן לקחת הלוואה של סכומים גבוהים מאוד במספר לחיצות על המכשיר הנייד שלנו, ללא תיכנון או הבנה לאן הולך הכסף.

עכשיו תחברו את שני אלו ביחד ותקבלו תנועת מלקחיים שסוגרת עלינו, אך את הדבר החשוב ביותר לא נתנו לנו, את ההדרכה איך להתמודד עם כל זה, איך באמת לנהל תקציב, מה היא צריכה נכונה, ומתי צריך להגיד לא.

אז איך נקנה נכון?

 • השוו מחירים, השוו מחירים, השוו מחירים – אל תקנו לפני שבדקתם מה העלות ומה התמורה, לפעמים מוצר יקר יותר לא בהכרח יקר יותר לטווח הארוך, החל משירות טוב יותר , אחריות ארוכה יותר, איכות גבוהה…
  מהצד השני בהחלט השוו מחירים, בדקו עלויות, היכן כדאי לקנות, ומה…
 • האם אנחנו צריכים את זה? – תמצאו לכם את המנגנון לעצור רגע ולחשוב האם אתם באמת צריכים את המוצר הזה? האם הגעתם לחנות על מנת לקנות אותו? במידה והתשובה לאחת מהן היא לא כנראה שיש צורך בחשיבה מחדש.
  מכיוון שהיום הקנייה נעשית קלה יותר ברשת המחשבה הרבה יותר מהירה וכך גם האדרנלין של הקנייה.
  הטיפ הכי טוב שתוכלו לקחת על קניות ברשת היא תמתינו, הכניסו לסל הקניות ותצאו מהאתר. תחזרו בעוד יומיים שלושה, במידה ואתם עדיין רוצים את המוצר כאשר ההתרגשות עברה , תרכשו.
 • מה עם האותיות הקטנות – תקראו על מה אתם חותמים, האותיות הקטנות נמצאות שם מסיבה מסוימת ולרוב זה לא לטובתנו.
  שימו לב למה אתם מתחייבים , תבדקו שלא התחייבתם לקניות נוספות, שלא וויתרתם על אחריות או הוספתם עלויות שלא תכננתם מעבר לעלות המוצר המקורי
 • אתם יכולים להתחרט – כשרכשתם מוצר שימו לב מה האפשרויות להחלפת המוצר, לביטול העסקה. האם יש קנס יציאה? תוך כמה זמן ניתן להחליף?
 • יד שנייה – קנייה של מוצר חדש מרגשת אותנו אבל מוצר יד שנייה יעשה את העבודה באותה הרמה ולפעמים גם יותר טוב מכיוון שבאותה העלות תוכלו לקבל מוצר ברמה גבוהה יותר.אז אם לא אכפת לכם לוותר על קריעת הניילון תוכלו לשדרג את איכות המוצר.
 • כמה יצא החשבון? – לפני שיצאתם מהחנות, תבדקו את החשבון, כמה יצא הסוף? האם כל המבצעים הופעלו? האם הוצאתם כמו שציפיתם? האם יש מוצרים שנכנסו למרות שלא קניתם? חיוב כפול? תופתעו אבל כולנו אנשים וגם קופאיות הן בני אדם בדיוק כמונו.

אז מה השורה התחתונה?

ההוצאה שלנו בסופו של יום תהיה תלויה אך ורק בשינויים שאנחנו נעשה, ובפעולות הקטנות שלנו שיביאו להקטנת ההוצאות והגדלת היכולת שלנו לשלוט בהן. הדרך שלנו לעשות זאת שונה מאחד לשני אבל חשוב לאפשר לעצמנו את המקום לעשות זאת.

אז איך נתחיל לקנות נכון?

תאפשרו לעצמכם מרווח לטעות, והעזרו בכלים האלו

 • השוו מחירים
 • בידקו את הצורך שלכם
 • חפשו באותיות הקטנות
 • בחנו אפשרויות להחזרת המוצר
 • קנו יד שנייה
 • בידקו את החשבון

ואולי נחסוך כמה שקלים, להזיק זה לא יכול.

מוזמנים להגיב אילו שיטות עובדות לכם.

 

הכותב הינו יועץ לכלכלת המשפחה

שי פיטלסון

052-6173106

Shayfinance1@gmail.com

https://www.facebook.com/groups/2260271274228109/
מוזמנים גם לקבוצה שלי שעוסקת בכלכלת המשפחה.